Ahşap Polyester Profesyonel SatrançTakımı
Ahşap Polyester Profesyonel SatrançTakımı

Ahşap Polyester Profesyonel SatrançTakımı (0001)

Marka : eser
Fiyat : ₺89,90(KDV Dahil)

FIRSAT ÜRÜNÜ

ÜRÜN AÇIKLAMASI ;

Şık ve göz alıcı tasarımıyla hem evinizde hem de ofisinizde mükemmel bir görünüm sunan satranç takımı, keyifli zamanlar geçirmeniz için tasarlanıyor. Zihin sporu adı verilen satranç, hem çocuklar hem de yetişkinler için hafızayı ve hızlı düşünmeyi besleyecek nitelikler taşıyor. Tarihte kralların oyunu olarak da bilinen satranç oyunu, strateji, zeka ve mantık sporu olarak her yaştan bireyin beğenisini kazanıyor.

Kaliteli Materyaller ile Tasarlandı

 • Ahşap malzemeden üretilmiş satranç takımı, ahşabın tüm sıcaklığını hissettiriyor.
 • Dış yüzeyde kullanılan vernik, ürünün görsel tasarımına şık bir katkıda bulunuyor. Parlak yüzey tasarımı, dekoratif amaçla da kullanılan satranç takımı için mükemmel bir görsellik sunuyor.
 • Kusursuz bir işçilikle üretilen oyun figürleri, dayanıklı ve birinci sınıf malzemeden üretilmiş olup, uzun süre ilk günkü formunu korumayı başarıyor.
 • İki kişi arasında oynanan satranç oyunu, ev, ofis ve okul dışında spor kulüpleri tarafından da takımları oluşturularak oynanan oyunlar arasında yer alıyor.
 • Belirli bir plan ve strateji ile oynanan oyun, çocukların planlama ve öngörü yeteneklerini geliştirmede önemli katkılar sağlar

ÖZELLİKLERİ;

 • Ürün Modeli: Satranç Takımı Ürün Materyali: Ahşap
 • Board Ölçüsü: 38 X 38 cm
 • Şah Yüksekliği: 7,5 cm

Keyifli Zamanlar için Satranç

 

Kendiniz ya da aileniz için mükemmel bir oyun olan satranç, sevdikleriniz için de mükemmel bir hediye seçeneği oluşturuyor. Ürünün ambalaj içeriğinde, ahşap board materyalinin yanı sıra her biri farklı renkte tasarlanmış iki takım figür yer alıyor. 

Ürün Bilgisi:

 

 

 

 

Lüks Ahşap Satranç Takımı Ahşap Figür

 

Satrançhem sizin hem çocuğunuzun keyifle zaman geçirebileceği en yararlı oyunlardanbiridir.

Kişiliğive karakteri olumlu yönde etkileyen bu yararlı oyun ile çocuğunuz planlıhareket etmenin önemini kavrayacak, kendine olan güveni artacaktır.

Dilersenizaile bireylerinizle zevkli anlar yaşayabileceğiniz kalıcı bir set edinin,

Dilersenizde satranç meraklısı sevdiklerinize hediye edin.

Ürün Özellikleri:

-Ahşap malzemeden üretilmiştir.

- Dışyüzeyi verniklidir.

-Figürler birinci sınıf malzemeden ve yüksek kalite işçilik ile üretilmiştir.

 

Ürün Ölçüleri:

TahtaBoyutu: 38 cm. x 38 cm.

ŞahYüksekliği: 7,5 cm.

 

1. Adım. Satranç Tahtasının Kurulması

Oyunun başında satranç tahtası her oyuncunun sağ alt tarafında beyaz (veya açık) renkli kare olacak şekilde ortaya konur.

Satranç Tahtası Nasıl Kurulur

Daha sonra her seferinde aynı dizilir 

 

 İkinci satır (veya sıra) piyonlar ile doldurulur. Kaleler köşelere konur, daha sonra bunların hemen yanına atlar, ardından filler ve son olarak her zaman kendi eş rengine (beyaz üzerinde beyaz vezir, siyah üzerinde siyah vezir) konulacak olan vezir ve kalan kareye de şah yerleştirilir.

Satranç Tahtası

Oyunun başında taşları yerleştirmek gerçekten kolay olacaktır.


2. Adım. Satranç Taşlarının Yapabildikleri Hamleler

6 çeşit taşın her biri farklı şekilde hareket eder. Taşlar diğer taşların olduğu karelerden geçemez (sadece atlar diğer taşların üzerinden atlayabilir) ve kendi taşlarının olduğu bir kareye asla yerleşemezler. Öte yandan taşlarınız, rakibin taşlarından birinin olduğu bir kareye yerleşerek, rakibin taşını oyun dışı bırakabilirler. Taşlar genellikle, daha sonraki hamlelerde rakibin taşlarını (rakip taşların bulundukları karelere yerleşip, onların yerini alarak) oyun dışı bırakabilecekleri karelere, kendi taşlarını rakibin oyun dışı bırakma tehditlerine karşı savunabilecekleri karelere, veya oyundaki önemli karelere hakim olabilecekleri karelere yerleştirilirler.

Satrançta Şah Nasıl Hareket Eder

 

Şah en önemli taştır, ama aynı zamanda en zayıf taşlardan biridir. Şah herhangi bir yönde - aşağı, yukarı, yanlara ve çapraz - sadece bir kare ilerleyebilir. Şah asla şah çekilmiş olacağı bir konuma (ele geçirileceği bir kareye) ilerleyemez. Şahın başka bir taş tarafından tehdit edilmesi "şah çekmek" olarak adlandırılır.

Şah Satranç Hamlesi

Satrançta Vezir Nasıl Hareket Eder

 

Vezir en güçlü taştır. Herhangi bir yönde doğrudan - ileri, geri, yanlara veya çapraz olarak - kendi taşlarından herhangi birisinin üzerinden geçmeden mümkün olduğunca ilerleyebilir. Tüm taşlar gibi eğer vezir de rakibin bir taşını ele geçirirse hamlesi sona erer. Beyaz vezirin siyah veziri nasıl ele geçirdiğine ve daha sonra siyah şahın nasıl hareket etmek zorunda kaldığına dikkat edin.

Vezir Satranç Hamlesi

Satrançta Kale Nasıl Hareket Eder

 

Kale istediği kadar ilerleyebilir ancak sadece ileriye, geriye ve yanlara doğru. Kaleler birbirlerini korudukları ve birlikte çalıştıkları zaman özellikle güçlü olan taşlardır!

Kale Satranç Hamlesi

Satrançta Fil Nasıl Hareket Eder

 

Fil sadece çapraz yönde olmak kaydıyla istediği kadar ilerleyebilir. Her fil bir renk (açık veya koyu) üzerinde başlar ve her zaman bu renk üzerinde kalmalıdır. Filler birbirlerinin zayıflıklarını kapattıkları için birlikte iyi çalışırlar.

Fil Satranç Hamlesi

Satrançta At Nasıl Hareket Eder

 

Atlar diğer taşlardan çok farklı bir şekilde hareket ederler – tıpkı bir “L” harfi gibi bir yönde iki kare ve daha sonra 90 derecelik bir açıda bir kare daha giderler. Atlar aynı zamanda diğer taşların üzerinden hareket edebilen tek taştır.

At Satranç Hamlesi

Satrançta Er Nasıl Hareket Eder

 

Piyonlar sıradışıdır çünkü farklı şekilde hareket eder ve taş ele geçirirler: ileriye doğru hareket ederler ama rakip taşı çarpraz olarak ele geçirirler. Piyonlar ileriye doğru iki kare hareket edebilecekleri ilk hamleleri dışında bir seferde sadece ileriye doğru bir kare hareket edebilirler. Piyonlar sadece çarpraz olarak bir kare önlerinde bulunan bir taşı ele geçirebilirler. Hiçbir zaman geriye doğru hareket edemez veya taş ele geçiremezler. Bir piyonun hemen önünde başka bir taş varsa onu geçemez ya da ele geçiremez.

Er satranç hamlesi


3. Adım. Satrancın Özel Kurallarını Keşfedin

Satrançta ilk bakışta çok mantıklı gözükmeyebilecek birkaç kural bulunmaktadır. Bu hamleler oyunu daha eğlenceli ve ilginç hale getirmek için oluşturulmuştur.

Satrançta Erler Nasıl Terfi Ettirili

 

Erlerin başka bir özel yeteneği de, bir erin tahtanın diğer tarafına ulaşması durumunda başka herhangi bir satranç taşına dönüşebilmesidir (erlerin terfi edebilmesi denir).

Er terfisi

Bir er herhangi bir taşa terfi ettirilebilir. Erlerin sadece daha önce ele geçirilmiş bir taşa terfi ettirilebileceklerine dair yaygın ama yanlış bir kanı oluşmuştur. Bu doğru DEĞİLDİR. Erler genellikle vezire terfi ettirilir. Sadece erler terfi ettirilebilir.

Satrançta er nasıl terfi ettirilir

Satrançta "Geçerken Alma" Nasıl Uygulanır

 

Erlerle ilgili son kural Fransızcası en passant, olarak ifade edilen, bizim "geçerken alma" olarak adlandırdığımız hamledir. Eğer bir er ilk hamlesinde iki kare ilerlerse ve bu şekilde rakip erlerden birinin yanına gelirse (diğer erin onu ele geçirme imkanından etkin bir şekilde kaçarsa) rakip er, yanına gelen eri geçerken ele geçirme hakkına sahip olur.

Satrançta

Bu özel hamle ilk er hareket ettikten hemen sonra yapılmalıdır, aksi halde onu geçerken ele geçirme hakkı ortadan kalkar. Bu garip ama önemli kuralı daha iyi anlamak için aşağıdaki örneğin üzerine tıklayın.

Satranç geçerken alma

Satrançta Rok Nasıl Yapılır

Satrançtaki diğer bir özel kural da rok atmak olarak adlandırılır. Bu hamle iki önemli şeyi tek hamlede yapmanızı sağlar: Şahınızı güvenli (olacağını umduğunuz) bir kareye yerleştirmek ve kaleyi köşesinden çıkarıp oyuna sokmak. Hamle sırası kendisinde olduğunda bir oyuncu şahını sağa veya sola doğru iki kare ilerletebilir ve ardından şahın ilerlediği taraftaki köşede bulunan kaleyi, şahın diğer tarafındaki en yakın kareye taşır. (Aşağıdaki örneğe bakınız). Bununla birlikte rok yapmak için şu şartların sağlanması gereklidir:

 • bu, o şahla yapılan henüz ilk hamle olmalıdır
 • bu, o kaleyle yapılan henüz ilk hamle olmalıdır
 • rok için şah ve kale arasında hiçbir taş olmamalıdır
 • Şah tehdit altında olamaz ya da tehdit altındaki kareden geçemez

 

Bir tarafa doğru rok yaptığınızda şahın tahtanın kenarına diğer tarafa yapılan roka göre daha yakın olduğuna dikkat edin. Buna "kısa rok" yapmak denir. Vezirin oyuna başladığı kareye doğru rok yapmak için "uzun rok" yapmak tabiri kullanılır. Hangi tarafa rok yapılırsa yapılsın, rok sırasında şah her zaman sadece iki kare ilerler.

Satrançta Rok Nasıl Yapılır


4. Adım. Satrançta Kimin İlk Hamleyi Yaptığını Keşfedin

İlk hamleyi daima beyaz taşlarla oynayan oyuncu yapar. Bu nedenle, oyuncular kimin beyaz olacağına genellikle yazı-tura atışı ya da bir oyuncunun diğer oyuncunun eline gizlenmiş taşın rengini tahmin etmesi gibi şansa bağlı bir yöntemle karar verirler. Taşların rengi belirlendikten sonra beyaz hamle yapar, daha sonra siyahın, ardından tekrar beyazın, ardından tekrar siyahın hamle yapması şeklinde aynı döngü oyunun sonuna kadar aynı şekilde devam eder. Daha önce saldırıya geçme imkanı tanıdığı için ilk hamleyi yapabilmek beyaza ufak da olsa bir avantaj sağlar.


5. Adım. Bir Satranç Oyununun Nasıl Kazanıldığını Belirleyen Kuralları Gözden Geçirin

Bir satranç oyununu bitirmenin birkaç yolu vardır: Şah mat, beraberlik, terk, zamandan kayıp...

Satrançta Rakip Nasıl Mat Edilir

Oyunun amacı rakibin şahını mat etmektir. Bu, rakibin şahının tehdit edildiği ve rakibin şahının bu tehditten kaçamadığı durumlarda gerçekleşir. Bir şahın tehditten kaçabilmesi için sadece üç yol vardır:

 • Tehdit edilmeyen bir kareye oynamak (ancak rok yapamaz!),
 • başka bir taşı araya koyarak tehditi engellemek
 • veya şahı tehdit eden taşı ele geçirmek.

 

Eğer bir şah, mattan kaçamazsa oyun biter. Satranç geleneklerine göre bu durumda rakip şah ele geçirilmez veya tahtadan çıkarılmaz, sadece oyunun bittiği ilan edilir.

Aptal Matı

"Aptal Matı" Örneği

Bir Satranç Oyunu Nasıl Berabere Biter

Bazen satranç oyunları bir kazanan olmadan yani beraberlikle sonuçlanır. Bir satranç oyununun beraberlikle sonuçlanması için 5 neden vardır:

 • Hamle sırası kendisinde olan oyuncunun şahının tehdit altında OLMADIĞI fakat başka bir geçerli hamlesinin de bulunmadığı durumda, pozisyon çıkmaza girer ve pat olur

Satrançta Pat

Vc7 hamlesiyle siyaha yapılan bir tehdit yok ve siyahın yapabileceği herhangi bir hamle de yok. Oyun pat sebebiyle berabere ilan edilir.

 • Oyuncular basitçe bir beraberlikte anlaşabilir ve oynamayı bırakabilirler
 • Bir şah mata zorlamak için tahtada yeterli taş yok (örnek: bir şah ve bir file karşı bir şah)
 • Tahtada tam olarak aynı pozisyon üç kez tekrarlanırsa (arka arkaya olması zorunlu değildir) bir oyuncu beraberlik ilan eder
 • Hiçbir oyuncunun bir piyon hamlesi yapmadığı ya da bir taş almadığı ardışık elli hamle oynandı

6. Adım. Temel Satranç Stratejilerine Çalışın

Her satranç oyuncusunun bilmesi gereken dört basit şey vardır:

Şahınızı Koruyun

Tahtanın köşeleri genelde daha güvenli olduğu için şahınızı tahtanın köşelerine doğru götürün. Rok atmayı geciktirmeyin. Genellikle mümkün olduğunca çabuk rok yapmalısınız. Unutmayın, eğer önce siz mat olursanız, rakibinizi mat etmeye ne kadar yaklaşmış olduğunuzun hiçbir önemi kalmaz!

Taşlarınızı Karşılıksız Olarak Rakibinize Bırakmayın

Taşlarınızı dikkatsizce kaybetmeyin! Her taş değerlidir ve rakibi mat edecek taşlar olmadan bir maçı kazanamazsınız. Her satranç taşının nispi değerini takip etmek için çoğu oyuncunun kullandığı basit bir sistem vardır. Satranç taşlarının değeri nedir?

 • Bir piyon 1 puan değerindedir
 • Bir at 3 puan değerindedir
 • Bir fil 3 puan değerindedir
 • Bir kale 5 puan değerindedir
 • Bir vezir 9 puan değerindedir
 • Şah sonsuz değerlidir

 

Oyunun sonunda bu puanların hiçbir önemi yoktur – bu sadece oynarken karar verebilmek için kullanabileceğiniz, ne zaman bir taşı alacağınıza, ne zaman rakibinizle taş değiş tokuşu yapacağınıza veya başka hamleler yapacağınıza karar vermenize yardım eden bir sistemdir.

satraçta taşların değerleri

Satranç Tahtasının Merkezini Kontrol Edin

Taşlarınız ve piyonlarınızla tahtanın merkezine hakim olmaya çalışmalısınız. Merkeze hakim olursanız taşlarınızı oynatmak için daha çok yer bulur ve rakibinizin taşları için iyi kareler bulmasını zorlaştırırsınız. Yukarıdaki örnekte beyaz merkeze hakim olmak için iyi hamleler yaparken siyah kötü hamleler yapmaktadır.

Tüm Satranç Taşlarınızı Kullanın

 

Yukarıdaki örnekte beyaz tüm taşlarını oyuna soktu! Tahtanın ilk sırasında dururken taşlarınız size hiçbir fayda sağlamaz. Taşlarınızın tümünü geliştirmeye çalışın ki rakip şaha saldıracağınız zaman kullanabileceğiniz daha çok taş olsun. Saldırmak için bir veya iki taş kullanmak güçlü bir rakibe karşı işe yaramaz.


7. Adım. Bolca Oyun Oynarak Alıştırma Yapın