Mobgift Muhtar Çakmağı Benzinli
Mobgift Muhtar Çakmağı Benzinli

Mobgift Muhtar Çakmağı Benzinli (mobgift)

Marka : mobgift
Fiyat : ₺135,00  + KDV
KDV Dahil : ₺162,00

Ürün Ölçüsü:

Yükseklik: 6 cm

En: 1 cm

Boy: 1,5 cm

 

Kullanım Kılavuzu:

Metalden üretilmiştir.

Paket içeriğinde 1 adet Muhtar Çakmağı vardır.

Benzinle çalışır, çakmak taşı ve fitil değiştirilebilir.

 

Muhtar Çakmağı Benzinli

Köyün birine eski zamanda bir çakmak getirmişler, çakmak o kadar kıymetli ki sağı solu yakmaması, yanlış işlerde kullanılmaması için güvenilir birine teslim etmek gerekiyormuş. Köylüleri toplayıp bu ateş aletini kime verelim diye sormuşlar, köylüler de muhtarı salık vermiş. İhtiyaç duydukça alır, ateşimizi yakarız demişler. Muhtar çakmağı alınca ateşin sahibi olarak, giderek saygınlığı artmış. Etrafında dalkavuklar, yağcılar toplanmaya başlamış. Saygı arttıkça muhtarın kibri de büyümüş. Etrafından daha çok saygı, daha çok korku beklemeye başlamış. Ateşi kendine verenin köylüler olduğunu unutmuş. Dalkavukların da tahrikleri ile ateşi baskı ve korkutmak için kullanmaya başlamış. Kiminin evini, kiminin tarlasını yakmış. Tarlalar sürülemez, evler yaşanamaz hale gelmiş. Muhtarın baskısından köylüler yavaş yavaş köyden ayrılmaya başlamışlar. Ticaret durmuş, köye gelen çerçicilerin ayağı kesilmiş, çevre köyler gelişirken muhtarın köyü giderek gerilemiş. Muhtarın köylülerinden biri kendileri gerilerken, çevre köylerin niçin geliştiğini merak edip çevre köylerden birine gitmiş. Oradaki zenginliği, bağı bahçeyi görünce sormuş;

Sizde çakmak yok mu?

Köylüler var demişler.

Peki sizin köy böyle nasıl gelişti, bağınız, bahçeniz yanmadan nasıl böyle kaldı, bizim köyde her şey tarumar oldu?

Köylüler yoksa siz çakmağı bir kişiye mi verdiniz?

Evet, muhtara verdik.

Eyvah! Büyük yanlış yapmışsınız, hiç çakmak bir kişiye verilir mi?

Siz öyle yapmadınız mı?

Hayır, biz öyle yapmadık, biz çakmağı bir kişiye verdik, çakmak taşını başka bir kişiye, benzinini başkasına verdik. Ateş yakmak için üçünün bir araya gelmesi gerekiyor. Biri yanlış bir şey yapmaya kalksa, ötekiler izin vermiyor.

“Desenize biz hepsini bir kişiye vermekle kendi kendimizi yakmışız..!” Güzel an'lara vesile olsun...

 

Aile fertlerinize, sevgilinize, dost ve arkadaşlarınıza; doğum günü, yılbaşı, sevgililer günü, gibi özel günlerde verebileceğiniz şık bir hediye.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR